Brněnská Kantiléna ovládla pěveckou soutěž, poté vystoupila v lotyšské televizi

Brněnská Kantiléna ovládla pěveckou soutěž, poté vystoupila v lotyšské televizi

25.07.2017 
www.brno.city.cz 
Pěvecký sbor dětí a mládeže Filharmonie Brno veze z prestižního klání 3rd European Chor Game tři nejcennější kovy. Do lotyšské Rigy přicestovalo více než 150 sboru ze 36 zemí Evropy. Odborná porota u Kantilény ocenila dynamiku a přesnou intonaci, čímž převyšovala své soupeře.

Sbor Kantiléna si zajistil vystoupení v lotyšské televizi. FOTO: Filharmonie Brno

Do Rigy přijely ty nejlepší pěvecké sbory z Evropy předvést své dovednosti, které ohodnotili uznávaní odborníci. Mezi účastníky bylo i uskupení Kantiléna z Filharmonie Brno, které pro Česko vybojovalo hned tři zlaté medaile.

Své pěvecké a interpretační umění předvedla Kantiléna ve třech kategoriích: Mládežnické sbory, Duchovní hudba bez doprovodu, Smíšené, ženské a mužské sbory.

„V této soutěži nejsou povinné skladby, jen období, ze kterých musí skladba pocházet, a například i to, aby sbor zpíval ve svém rodném jazyce,“ řekl sbormistr Filharmonie Brno Jakub Klecker.

„Vybrali jsme tedy kusy z renesanční polyfonie, dále soudobou hudbu třeba od Víta Zouhara či Eriky Budai a poté moravské lidové písně,“ dodal Klecker.

Mezinárodní porota složená z významných skladatelských osobností ocenila podle Kleckera u Kantilény přesnou intonaci, bohatou dynamiku, zvukovou vyváženost i přesvědčivou výrazovost.

Kantiléna vystoupila v lotyšské televizi

Díky mimořádným soutěžním výsledkům byla Kantiléna jako jeden z mála sborů oslovena k účasti na exkluzivním galakoncertu Crossing the Bridges, který se konal 20. července v Areně Riga a v přímém přenosu jej vysílala i lotyšská televize.

„Atmosféra osmi tisíc aplaudujících diváků byla nezapomenutelná,“ popsal netradiční zážitek Jakub Klecker.

Autor: Vaňkát Lukáš